TİRSİ

Sardalyalar ile yakın akraba olan tirsi balığının Maksimum uzunluk 55 cm; ortalama uzunluk ise 20-40 cm’dir. Sırt taraflarının rengi yeşilimsi-mavi ile gri-siyah, karın tarafları ise açık gümüş beyazıdır. Tirsi bir Karadeniz balığıdır ama Đstanbul Boğazı'nda Marmara Denizi'nde ve Akdeniz'de de bulunabilmektedir. Sürü halinde kıyılara yakın yaşar. Üreme zamanı olan ilkbaharda yumurtlamak için nehirlerede girer. Eskiden yalnızca Atlas Okyanusu'nun batısında görülen Amerikan tirsisi (Alosa sapidissima), ticari değerinden ötürü Büyük Okyanus'a da götürüldü. Günümüzde ABD'de ve çevresinde de yoğun olarak avlanmaktadır.

ÜREME DÖNEMİ : Dişiler 36-39 cm olduğunda, 4-5 yaşında; erkekler ise 32 – 35 cm olduğunda, 2-3 yaşında eşeysel olgunluğa erişirler. Üreme zamanında tatlı sulara göç ederek Mayıs-Haziran aylarında yumurta bırakır.

TÜKETİM ZAMANI

TÜR / AY OCK ŞUB MART NSN MAY HAZ TEM AĞU EYL EKM KSM ARLK
Tirsi                        

TÜKETİM ŞEKLİ : Taze, tuzlama ya da tütsülü olarak tüketilir.

YEMEK TARİFİ

TİRSİ DOLMA

Malzemeler
8 adet tirsi balığı, toplam olarak yaklaşık 1 kilo
Tuz ve Karabiber
1 diş sarımsak
5 ançüez filetosu
100 g beyaz peynir
1 bağ maydanoz
1 limon kabuğu rendesi
2 yemek kaşığı un
4 yemek kaşığı zeytinyağı
1 limon

Hazırlanışı
Balıkları musluğu açarak yıkayın, mutfak havlusu ile kurutun, tuz ve biber serpin. Sarımsağı soyun, ançüezlerle birlikte kıyın. Beyaz peyniri ezin. Maydanozu ayıklayıp yıkayın. Maydanozun yarısını limon kabuğu, peynir, sarımsak ve ançüezle karıştırın. Peynirli karışımı balıkların içine koyun. Balıkları unda çevirin. Zeytinyağını bir tavada kızdırın. Balıkları kızgın yağda altlı üstlü 1 'er dakika kızarttıktan sonra tavadan çıkartın ve yağlı kâğıt serilmiş bir fırın tepsisine dizin. Fırını 225 derecede (gazlı fırın 4) ısıtın, balıkları 12 - 15 dakika pişirin. Balıkları fırından çıkartın, limon dilimleri ile süsleyin, üzerine kıyılmış maydanoz serpiştirin. Baget ekmek ve karışık salata ile servis yapın.
/

GALERİ

  • TİRSİ
  • TİRSİ
  • TİRSİ
  • TİRSİ
  • TİRSİ

DİĞER İSİMLERİ