KEFAL

Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz’de sürüler halinde yaşar. Has kefal, sidikli ilarya, altınbaş kefal, mavri gibi adları olan değişik türleri vardır. Ortalama uzunluğu cinsine göre 25 ile 90 santimetre arasındadır. Ortalama ömrü ise 15 yıldır. Çok zeki, güçlü ve çevik bir balık olan kefal avı çok zahmetlidir. Oltaya çok zor atlar. En verimi avı, serpme ağla yapılır.

ÜREME DÖNEMİ : Erkekler 6-7 yaşında, 28-30 cm iken; dişiler ise 7-8 yaşında 33-34 cm iken eşeysel olgunluğa erişirler. Haziran-Eylül döneminde ürerler. Bir defada 3.500.000- 7.000.000 adet arasında yumurta verirler. 4-5 günlük kuluçka süresinden sonra larvaları yumurtadan çıkar.

TÜKETİM ZAMANI

AV YASAĞI:
Minimum Av Boyları:
Kefal (Amuderya kefali) Mugil soiuy 35 cm
Kefal (Sarıkulak kefal) Liza aurata 30 cm
Kefal (Has kefal) Mugil cephalus 30 cm
Kefal (Diğer kefaller) Mugil (Oedalechius) labeo,Chelon labrosus,
Liza ramada Liza saliens 20 cm

TÜR / AY OCK ŞUB MART NSN MAY HAZ TEM AĞU EYL EKM KSM ARLK
Kefal                        

TÜKETİM ŞEKLİ : Beyaz eti çok lezzetlidir. Küçük boy kefalin tavası güzel olur. Büyük boyların ise buğulaması yapılır. Tepsiyle soğanlarla beraber dizilen fırında kefal de lezzetli bir yemektir.Bunun yanı sıra mayonezli haşlaması ve pilakisi de yapılır.Tütsülemesi de çok lezzetlidir.Yumurtasından tarama ve balık yumurtası yapılır.

YEMEK TARİFİ

KEFAL BUĞULAMA

Malzemeler
1 kilo kefal balığı
2 baş soğan orta boy
4 diş sarımsak
4 adet çarliston biberi veya tatlı sivri biber»
1 demet maydanoz
4 adet domates
1 tatlı kaşığı tuz
Yarım küçük paket yağ

Hazırlanışı
Balıklar iyice temizlenir, pulları bir bıçak sırtı ile kazınır ve enine kalınca yuvarlak parçalar halinde doğranır. Balıklar küçük boy ise enine dilimlemeye lüzum yoktur. Doğranmış olan balıklar terci-han altı düz olan bir tepsiye dizilir. Ve aralarına maydanoz konulur. Halka halka doğranan soğanlar, sarımsak da balıkların üzerine ilâve edildikten sonra biberler konur ve dilimlenmiş domates, defneyaprakları, dilimlenmiş limon, tuz ve yağ da ilave ettikten sonra tepsinin üzerine bir yağ kâğıdı veya kapak kapanarak örtülür. Bu durumda 15-20 dakika süre ile pişirilip ateşten alınan buğulama tabağa alınarak ılık veya soğuk servis yapılır.
/

GALERİ

  • KEFAL
  • KEFAL
  • KEFAL
  • KEFAL
  • KEFAL
  • KEFAL
  • KEFAL