EŞKİNA

Vücut koyu kahve rengi, altın veya metalik parıltılıdır. Anal, karın ve göğüs yüzgeci dikenleri bariz beyaz renklidir. Kuyruk yüzgeci alt kenarı siyahtır. Sıcak ve ılıman denizlerin 100 - 150 m. taşlık, kayalık ve mercanlı bölgelerinde yaşar. Bütün denizlerimizde bulunur. Gezgin bir balık değildir. Aynı zamanda Taşbalığı ve Mavruşgil Balığı olarak da tanınır. Bahar sonu, yaz aylarında üreyen Eşkina 30 - 35 cm. uzunluk ve 500-600 gr. ağırlığa erişir. Maksimum uzunluk 70 cm’dir. Beyaz ve çok lezzetli eti ile ekonomik değeri yüksektir.

ÜREME DÖNEMİ : Üreme dönemi Mart ve Ağustos aylarını kapsar. Eşeysel olgunluğa total uzunluğu 30 cm olduğunda erişir.

TÜKETİM ZAMANI

AV YASAĞI:
Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) Özel Koruma Alanları Faaliyeti Merkezi (RAC/SPA) tarafından Akdeniz genelinde hassas türler olarak bilinen ve düzenleyici avcılık önlemleri alınmazsa teklike altına girecek türler listesinde Sciaena umbra’da bulunmaktadır.

TÜR / AY OCK ŞUB MART NSN MAY HAZ TEM AĞU EYL EKM KSM ARLK
Eşkina                        

TÜKETİM ŞEKLİ : Tava, buğulama ve ızgara olarak tüketilir.

YEMEK TARİFİ

FIRINDA EŞKİNA BALIĞI

Malzemeler
2 adet kaya levreği
2 adet kuru soğan
4 adet patates
2 adet yeşil biber
2 adet etli kırmızı biber (kapya)
1 - 2 adet domates
4 adet defne yaprağı
Tuz

Hazırlanışı
Fırın tepsisine yağlı kâğıt serelim. Temizlediğimiz balıklarımızın her iki tarafınında daha iyi pişmesi için bıçakla çizelim ve tuzlayalım. Tuzladığımız balıklarımızı yağlı kâğıdın üzerine yerleştirelim. Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... 11 NISAN 2012 ÇARŞAMBA FIRINDA KAYA LEVREĞİ (EŞKİNA) BİRAZDA TEBESSÜM... SADIK EŞ Adam, büyük bir baş ağrısı ile sabah uyanmış. Zorlukla gözlerini açıp, yerinden doğrularak, şöyle bir etrafına bakınmış. Komodinin üstünde bir bardak su ve iki aspirin duruyor. Yatağı ayak ucundaki sandalyede elbiseleri temiz ve ütülenmiş. Aspirinleri içerken, komodindeki not dikkatini çekmiş: "Sevgilim, günaydın. Kahvaltın mutfakta. Ben alışverişe çıkıyorum, erken dönerim. Seni seviyorum." Kalkıp, giyinmiş ve kahvaltı için mutfağa gitmiş. Bakmış oğlu oturmuş, kahvaltı ediyor. Masada da kendi servisi ve gazeteleri duruyor. Oturmuş, kahvaltısına başlamış ve oğluna sormuş; "Evlat, dün gece ne oldu, biliyor musun?" "Evet, dün gece saat 3'ü geçiyordu, sarhoş olarak eve geldiğinde. Önce koridordaki sandalyeyi devirdin, ardından kustun, daha sonra da odanın kapısına kafanı çarptın, bir gözün morardı." Adam, şaşırmış vaziyette: " Anlamadım. O zaman niye herşey temiz, kahvaltı hazır ve gazetem alınmış?" "Onu mu soruyorsun? Annem seni sürükleyerek yatak odasına götürüp pantolonunu çıkarmaya çalıştığında, " Bayan, beni yalnız bırakın, ben evli bir adamım." dedin." FIRINDA KAYA LEVREĞİ Malzemeler: 2 adet kaya levreği 2 adet kuru soğan 4 adet patates 2 adet yeşil biber 2 adet etli kırmızı biber (kapya) 1 - 2 adet domates 4 adet defne yaprağı Tuz Yapılışı: Fırın tepsisine yağlı kâğıt serelim. Temizlediğimiz balıklarımızın her iki tarafınında daha iyi pişmesi için bıçakla çizelim ve tuzlayalım. Tuzladığımız balıklarımızı yağlı kâğıdın üzerine yerleştirelim.

Bir kuru soğanımızı 4 veya 6 ya bölüp balıklarımızın içine yerleştirelim. Patatesleri soyalım, dörde bölelim, tuzlayalım ve balığımızın yağından lezzetlenmesi için balığımızın etrafına mümkün olduğunca balığa temas edecek şekilde dizelim. Geriye kalan soğanı soyalım ve ikiye bölelim. Her parçayı da ikiye böler gibi çizelim. Domatesleri de kabuklarını soymadan ikiye keselim ve tuzlayalım. Biberleride halka halka keselim ve bütün malzemeyi tepsiye yerleştirelim. Defne yapraklarını dört tarafa yerleştirelim.

Tepsimizin üzerine folyo ile kaplayalım. Açıkta kalan kısmı da folyo ile kaplayalım ve folyoları tepsinin kenarına elimizle sabitleyelim. Balığımızın daha iyi pişmesi için folyo kâğıdını rastgele çatal ile delelim. Tepsimizi fırında 200oC’de bir saat pişirelim.
/

GALERİ

  • EŞKİNA
  • EŞKİNA
  • EŞKİNA
  • EŞKİNA
  • EŞKİNA
  • EŞKİNA

DİĞER İSİMLERİ