GÖÇMEN

Göçmen balıklar, düzenli dönemlerle göç eden bazı balık türlerine denir. Balıkların büyük bir bölümü , mesela alabalıklar çok minik ve sınırı olan bir bölge içerisinde yer değiştirdikleri halde yılan balıkları gibi bazıları uzun yolculuklar yaparlar. Bir göçte tipik olarak göçün başlamış olduğu yere dönüş vardır ve sıklıkla göç yumurtlamak veya gıda bulmak amacı ile yapılır.

Göçler, günlük olabilir iken bazılarında senelik olarak yapılır. Katedilen mesafeler birkaç metreden birkaç bin kilometerye kadar olabilir.

Göçteki amaç çoğu zaman beslenme veya üreme ile ilişkilendirilir, ancak bazı göçlerin sebepleri hala bilinmemektedir.

Bazı türlerde görülen günlük dikey göç tabii bir davranıştır, bazı denizel türler beslenmek için geceleri yukarı çıkar ve gün içerisinde eski derinliklerine inerler.

Tuna gibi deniz balıklarının bir bölümü kuzeye ve güneye okyanuslardaki sıcaklıkları takip ederek senelik olarak göç eder. Bu balıkçılık için mühim bir değişimdir.

TÜKETİM ZAMANI

AV YASAĞI:
Đç sularda Atherina boyeri Đl Müdürlüklerince belirlenecek alanlarda, Bakanlıktan izin alınması şartıyla, ığrıp ve manyat ağları ile gümüş balığı (Atherina boyeri) avcılığı donem boyunca serbesttir. Avlanan ürünler icin il veya ilce müdürlüklerinden "Mense Belgesi"nin alınması zorunludur.

TÜR / AY OCK ŞUB MART NSN MAY HAZ TEM AĞU EYL EKM KSM ARLK
Gümüş                        

TÜKETİM ŞEKLİ: Özellikle tavası güzel olur.

YEMEK TARİFİ

GÖÇMEN MEZGİT TAVA

Malzemeler
1 Kilo göçmen mezgiti
1 Su bardağı beyaz un
2 Su bardağı fındık yağı
Tuz

Hazırlanışı
Ayıklanıp temizlenmiş mezgitleri yıkayıp süzgece alalım ve tuzlayalım.Tepsiye unu koyalım, süzgeçte ki balıkları una bulayıp fazla unlarını elimizle silkeleyelim.Geniş tavaya fındık yağını bol koyup iyice kızdıralım.Mezgitleri içine dizip kızartmaya başlayalım.Ateşin ısısı ortadan fazla olsun.

Alt üst ederken çok dikkatli nazikçe çevirelim dağılmasınlar.Diğer tarafı da nar gibi kızarınca kağıt havlu serdiğimiz servis tabağına alalım."ben kağıt havlu sermeden tabağa alıyorum çünkü o tabağa süzülen balığın yağına ekmek banmayı çok seviyorum.

Yanında bol yeşil salata roka kırmızı soğan illa ki olsun.Bir de üzerine tahin helvası çok iyi olacaktır.
/

GALERİ

  • GÖÇMEN
  • GÖÇMEN
  • GÖÇMEN
  • GÖÇMEN
  • GÖÇMEN

DİĞER İSİMLERİ