KILIÇ BALIĞI

Nesli son yıllarda çok azalan kılıç balığı okyanusların sıcak ve ılıman bölgelerinde yaşayan çok gösterişli bir balıktır. Vücut kaslarından gözlerine yayılan ısı ile özel bir ısıtma sistemine sahip kılıç balığı yerin 600 metre derininde 5 derecede bile yaşayabilir. Ortalama uzunluğu 1,80-3,30 metre arasında değişir. Ortalama ağırlığı ise 45 ila 140 kilogram arasındadır. Aşırı avlanma yüzünden nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan kılıç balığının avı zıpkınla gerçekleştirir.

ÜREME DÖNEMİ :Üreme dönemi Marmara’da Nisan-Haziran ayları, Akdeniz’de ise Haziran-Eylül arasındadır.

TÜKETİM ZAMANI

AV YASAĞI:
Minimum av boyu 125 cm olup, 1 Ekim-30 Kasım tarihleri arasında avcılığı yasaktır. Avcılığı izne tabiidir. Avcılık yapacak balıkçı gemileri bulunduğu ilin Tarım İl Müdürlüğünden izin almak zorundadır.

TÜR / AY OCK ŞUB MART NSN MAY HAZ TEM AĞU EYL EKM KSM ARLK
Kılıç
(Marmara)
                       
Kılıç
(Akdeniz)
                       
Kılıç
(Ege Denizi)
                       

TÜKETİM ŞEKLİ : Eti lezzetlidir. Şiş ızgarası çok makbuldür.

YEMEK TARİFİ

KILIÇ BALIĞI ŞİŞ

Malzemeler
Kılıç balığı
Zeytinyağı
Limon
Domates suyu
Tuz

Hazırlanışı
Kılıç balığı iri parçalarda kuşbaşı doğranır. Üzerine domates suyu, tuz, zeytinyağı limon katılarak iyice karıştırılır. Şişe saplanırken aralarına defneyaprağı, kesilmiş limon, domates konur. Mangal ya da elektrik ızgarasında orta ateşte pişirilirken, üzerine limon zeytinyağı, kıyılmış maydanoz dökülür. Tam pişince servis yapılır.
/

GALERİ

  • KILIÇ BALIĞI
  • KILIÇ BALIĞI
  • KILIÇ BALIĞI
  • KILIÇ BALIĞI
  • KILIÇ BALIĞI

DİĞER İSİMLERİ