TEKİR

Kırmızımtrak renkli, küçük pullu, bıyıklı bir balık. 15-26 cm boyundadır. Barbunyaya çok benzer. Eti lezzetlidir. Dünyanın tropikal ve ılık denizlerinde yaşayan barbunyaya benzeyen bir balık. Barbunyadan daha yassı ve küçüktür. Denizlerimizdekiler 15 cm'yi geçmez. Đrilerine balıkçılarımız çuka adını verirler. Atlantikte 25 cm, hatta 60 cm'ye kadar ulaşanlarına rastlanır. Çenesinde iki adet bıyık olduğundan “tekir” adıyla anılır. Eti lezzetli bir balıktır. Tanımayanlara “barbunya” diye satıldığı olur. Barbunyanın eti daha lezzetlidir. Çoğu parlak kırmızıdır. Diğerleri siyah, sarı lekeli ve çizgilidirler. Bıyıklarıyla kumları karıştırarak yiyecek araştırırlar. Deniz solucanları, karides ve yumuşakçalarla beslenirler. Dili bulunmaz. Çoğunlukla sürüler halinde dolaşırlar. Daha küçük balıklar tekir balığını takip ederek onun besin artıklarıyla geçinirler.

ÜREME DÖNEMİ : Eşeysel olgunluğa 1-2 yaşında erişir. Yumurtlama periyodu Marmara Denizi’nde Mayıs başından Temmuz sonuna kadar devam eder. Ege Denizi’nde ise MartHaziran, Akdeniz’de Mayıs-Ağustos ayları arasında ürerler.

TÜKETİM ZAMANI

AV YASAĞI:
Minimum avlanma boyu 11 cm’dir

TÜR / AY OCK ŞUB MART NSN MAY HAZ TEM AĞU EYL EKM KSM ARLK
Tekir
(Marmara)
                       
Tekir
(Ege Denizi)
                       
Tekir
(Akdeniz)
                       

TÜKETİM ŞEKLİ : Tava, ızgara, balık çorbasına (ilave edilir), kağıt kebabı, buğulama olarak tüketilir.

YEMEK TARİFİ

TEKĐR TAVA

Malzemeler
1 kg tekir balığı
1 bardak un
1,5 limon
1 bardak zeytinyağı
3-4 tane yumurta
1/2 demet maydanoz

Hazırlanışı
Temizlenen balıklar tuzlanıp biberlendikten sonra una bulanır. Çok küçük olan balıklar da üçü, dördü kuyruklarından birbirine yapıştırılarak una bulanır. Bir kaba kırılan yumurtalar sarısı ve akı iyice karışıncaya kadar çırpılır. Zeytinyağı kızdırılan tavada, bu balıklar, yumurtaya da sokulup çıkarıldıktan sonra kızartılır. Kızaran balıklar, üzerine kâğıt yayılmış bir tepsiye alınır. Daha sonra da servis tabağına aktarılır. Maydanoz dalları ve limon dilimleriyle süslenerek servis yapılır.
/

GALERİ

  • TEKİR
  • TEKİR
  • TEKİR
  • TEKİR
  • TEKİR
  • TEKİR