İZMARİT

Sırtı gri veya koyu grimsi mavi renkli ve mavi noktalıdır. Yumurtlama döneminde mavi noktalar daha belirgindir. Karın bölgesi ise gümüşi renklidir.
Maksimum boy erkeklerde 25 cm, dişilerde ise 21 cm’dir. Genellikle 12 – 20 cm arasında bulunurlar.
Demersal bir tür olup 170 m. derinliğe kadar posidonia’lı ortamlarda, çamurlu veya sert yapılı zeminlerde sürüler halinde yaşarlar.

ÜREME DÖNEMİ :Bu türün üremesi yazın 18-25 °C’de haziran,ağustos ayları arasında gerçekleşmektedir. Ege Denizi’nde Eylül-Kasım aylarında ürerler. Yumurtaların çapı 0,35 – 0,50 mm arasında olup demersaldir. Yumurtadan çıkan larvalar ise sahillere yakın yerlerde pelajik olarak yaşarlar.

TÜKETİM ZAMANI

TÜR / AY OCK ŞUB MART NSN MAY HAZ TEM AĞU EYL EKM KSM ARLK
İzmarit                        

TÜKETİM ŞEKLİ : Tavası güzel olur. Sonbahar ve kış aylarında ızgarası dahi yapılır. Đzmaritler ızgara yapılırken ayıklanmaz. Olduğu gibi pişirilip bilahare derisi, bağırsakları ve kılçıkları ayıklanır. Üzerine limon ve zeytinyağı ile kıyılmış maydanoz eklenerek hazırlanır. Pulları kazındıktan sonra derisi tulum çıkarılarak yapılan tavası da çok güzel olur.

YEMEK TARİFİ

İZMARİT TAVA

Malzemeler
500 gr. izmarit
30 gr. un
40 ml. sıvıyağ
10 ml. zeytinyağı
Yarım limon
Yarım demet dereotu
Mayonez
Tuz
Karabiber

Hazırlanışı
İzmaritlerden tulum çıkarın, yıkayın, azıcık tuzlayın. Tavaya sıvıyağı koyup ısıtın. Balıkları una bulayıp kızartın. Fazla yağını almak için kâğıt havluya çıkarın. Limonun suyunu sıkın, dereotunu incecik kıyın, bir kaba zeytinyağı, mayonez, dereotu, limon suyu, tuz ve karabiber ekleyip koyu bir sos hazırlayın. Kızarttığınız balıkları hazırladığınız sosla birlikte servis edin.
/

GALERİ

  • İZMARİT
  • İZMARİT
  • İZMARİT
  • İZMARİT
  • İZMARİT

DİĞER İSİMLERİ