DİL BALIĞI

Vücut oval, çok fazla yassılaşmış, ağız küçük ve asimetrik, gözleri sağ tarafta, gözlü taraf, kahverengi yeşil, ya da kahverengi siyah beneklerle süslü, sağ göğüs yüzgecinin ucunda siyah benek vardır. Üst tarafındaki göğüs yüzgecinin üstü başlangıç noktasına kadar ulaşan siyah lekelidir.

Denizlerimizde 10 m'den 300 - 500 m'ye kadar derinliklerin, kumlu, çamurlu veya çakıllı diplerinde fazla hareket etmeden ve uzun göçler yapmadan yaşar. Boyları 20 - 25 cm. olur. Dipteki omurgasızlar, küçük balıklar ve böceklerle beslenir. Bahardan itibaren kıyılara sokularak Haziran - Temmuz arasında üreme yapar. Kış aylarında eti dolgun ve lezzetli olur. Genelde her mevsimde bulunan ekonomik değeri yüksek olan bir balıktır.

Dil balığı da yerli balıklarımızdan olup Ege ve Akdeniz'de bolca yakalanır. Her mevsimde yenebilir. En lezzetli zamanı kasım ilâ şubat ayları arasıdır. Tavası çok güzel olur.İrilerinden fileto çıkarılıp şiş veya salçalı fileto yapılabilir.

TÜKETİM ZAMANI

AV YASAĞI:
Ocak - Haziran - Temmuz aylarında

TÜR / AY OCK ŞUB MART NSN MAY HAZ TEM AĞU EYL EKM KSM ARLK
Dil Balığı                        

NASIL TÜKETİLİR : Dil balığı ülkemizde sık tüketilen balıklardan biridir. İçerdiği düşük yağ oranı, hazırlanma kolaylığı ve maliyeti bakımından oldukça uygun olan bu balığın çeşitli pişirme yöntemleri vardır. Bunlar kızartma ve fırında olmak üzere iki tanedir.

YEMEK TARİFİ

FIRINDA DİL BALIĞI

Malzemeler
1 tatlı kaşığı margarin
1 çay kaşığı tuz
1adet küçük soğan
Yarım domates
2 parça fileto dil balığı

Hazırlanışı
Küçük parçalar şeklinde domatesi,soğanı doğrayın. Balığı fırın kabına alıp bu sebzeleri ekleyin. Ardından yağını ve tuzunu ekleyin. 175 derece fırında 15-20 dakika kadar pişirin.
/

GALERİ

  • DİL BALIĞI
  • DİL BALIĞI
  • DİL BALIĞI
  • DİL BALIĞI
  • DİL BALIĞI

DİĞER İSİMLERİ