İSTİRİDYE

İki kabuklu, eti lezzetli bir deniz hayvancığıdır. Kabukları, menteşeli gibi, birbirinin üzerine kapanır.

İstiridye, yumuşakçaların yassısolungaçlılar sınıfındandır. Midyeye benzerse de, bulunduğu yere yapışıktır, midye gibi dolaşamaz Kabukları da midyenin kabukları gibi parlak, ince ve düz değil, kalın, pürtüklüdür, üstü çürümüş taşa benzer. Denizin dibinde taşa bağlı olan alt kabuğu daha kalın ve kubbelidir.

TÜKETİM ZAMANI

TÜR / AY OCK ŞUB MART NSN MAY HAZ TEM AĞU EYL EKM KSM ARLK
İstiridye                        

YEMEK TARİFİ

FIRINDA İSTİRİDYE

Malzemeler
30 Adet Kabuklu İstiridye
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Orta Boy Domates
2 Diş Sarımsak
1 Adet Kapya Biber
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay kaşığı Tuz

İstiridye Nasıl Temizlenir
İstiridyeler bol su içerisinde yıkanacak. İstiridyeler canlı ise, düz kabuk kısmı yukarı bakacak şekilde ve sivri kısmı açık durumda havlu içerisine alınacak. Sol el ile üzerine bastırılacak ve sağ elde tutulan açma bıçağı ile sivri “mafsallı” kısma batırılacak. Bıçak sağ sola döndürülerek kabuk açılacak ve kabuğa bağlı üst tutucu kas kesilecek. Ardından bol su ile yıkanacak ve süzülecek

İstiridye Sosu
Tava içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile kapya biber, sarımsak, domates ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından karabiber, pul biber, tuz ilave edilecek ve malzemeler suyunu çekinceye kadar pişirilecek.

Fırın tepsisi içerisine her istirdye için bir yemek kaşığı tuz konulacak ve üzerine “kabuklu olarak” istiridyeler dizilecek. İstiridyelerin üzerine bir tatlı kaşığı ölçüsünde sos ilave edilecek. Ardından fırın tepsisi önceden 200°C ye ısıtılmış fırına sürülecek ve 5 dakika süre ile pişirilecek. Süre bitiminde fırında istiridye servise hazır.
/

GALERİ

  • İSTİRİDYE
  • İSTİRİDYE
  • İSTİRİDYE
  • İSTİRİDYE
  • İSTİRİDYE

DİĞER İSİMLERİ