ORKİNOS

Yuvarlak vücutlu, ön cephesi çok kuvvetli büyük balıktır. Başın arkası ve göğüs yüzgeci çevresi kalın ve iri, vücudun diğer tarafları küçük pullarla kaplıdır. Đkinci sırt yüzgeci arkasında 9-10 ve anal yüzgeci arkasında küçük yalancı yüzgeç vardır. Kuyruk yüzgeci bağlantısında biri büyük ve kuvvetli, ikisi küçük üç omurga bulunur. Karın yüzgeçleri arasında 2 adet kanatçık bulunur. Boyu en fazla 300 cm’dir. Genellikle 50-150 cm arasında olur. Ağırlığı 300-400 kilogramı bulabilmektedir. Vücudun üst kısmı koyu mavidir. Göğüs bölgesi açık mavi olup, yanları ve karnı gümüşibeyaz, gri lekelidir. Kuyruk yüzgeci mavimsi kahverengi, ikinci sırt yüzgeci portakal rengidir. Küçük yüzgeçleri siyah kenarla çevrilmiş sarı, diğer yüzgeçleri siyahtır

ÜREME DÖNEMİ : Eşeysel olgunluğa gelmeleri 3-4 yaşında olmaktadır. Bu balığın Karadeniz’de de ürediği araştırıcılar tarafından kanıtlanmıştır. Üreme dönemi ise MayısAğustos aylarını kapsamaktadır.

TÜKETİM ZAMANI

AV YASAĞI:
Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını düzenleyen tebliğe göre minimum av ağırlığı 30 kg’dır.15 Haziran-15 Mayıs arası avcılığı yasaktır. Serbest olduğu dönemde ise Uluslararası Atlantik Ton Balıklarını Koruma Komisyonunun (ICCAT) tarafından ülkemize verilen kota kadar avcılık yapılabilir. Kotanın dolduğu gün avcılık sona erer. Orkinos avlamak için Bakanlıktan izin alınır. Bakanlığın izin verdiği tekneler tarafından avlanabilir. Avcı gemilerinde gözlemci bulundurmak zorunludur.

TÜR / AY OCK ŞUB MART NSN MAY HAZ TEM AĞU EYL EKM KSM ARLK
Orkinos                        

TÜKETİM ŞEKLİ : Eti çok lezzetlidir. Ekonomik değeri de çok yüksektir. Dış ülkelerde özellikle Japonya’da çok sevilen ve aranılan bir balıktır. Taze, kurutulmuş, tuzlanmış ve konserve olarak yenilir. Karaciğerleri A vitamini bakımından çok zengindir. Özellikle Sushi ve Sashimi olarak tüketilir.

YEMEK TARİFİ

FIRINDA ORKİNOS

Malzemeler
Yarım Orkinos Balığı
Tuz
Karabiber
Sıvıyağ

Hazırlanışı
Fırın tepsisine piyaz doğranmış soğan, havuç ve defneyaprağını balığın tam altına gelecek şekilde yerleştirin. Üzerine balığı oturtun. Dilerseniz balığı dilimleyerek de koyabilirsiniz. Tuzunu ve baharatlarını dökün. Dilimlenmiş yeşil limonu balığın üzerine dizin ve zeytinyağını dökün. Đsteğe göre sarımsak da koyabilirsiniz. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında pişirin. Üzeri yanmaması için yağlı kâğıtla örtebilirsiniz. Salata malzemelerini karıştırın ve geniş bir servis tepsisinin kenarına yerleştirin. Tepsinin ortasına pişirmiş olduğunuz balığı koyarak servis edin.
/