MİNEKOP

Türkiye’de bütün sularda bulunan minakop balığına,Karadeniz’de “kötek” ya da “götek” denir. Ortalama boyu 40 santimetredir. Ağırlığı ise üç kilogram dolaylarındadır. Minakop, 100 metre derinlikteki kumlu ve kayalık zeminlerde yaşar. Çok lezzetli bir balık olan minakopun eti beyazdır.

ÜREME DÖNEMİ : Minakop’un üreme dönemi Akdeniz’de ilkbahar ve yazdır. Karadeniz’de ise Haziran ve Temmuz aylarındadır. Eşeysel olgunluğa ise 35 cm iken ulaşırlar.

TÜKETİM ZAMANI

AV YASAĞI:
Eşeysel olgunluğa 35 cm’de iken ulaşmasına rağmen ticari amaçlı av yasaklarını düzenleyen minimum av boyu 25 cm’dir.

TÜR / AY OCK ŞUB MART NSN MAY HAZ TEM AĞU EYL EKM KSM ARLK
Minekop
(Akdeniz)
                       
Minekop
(Karadeniz)
                       

TÜKETİM ŞEKLİ : Özellikle kış aylarında balık yağ tuttuğu için ızgarası lezzetlidir. Haşlaması, pilakisi ve galeta ununa batırılarak tavası da yapılır.

YEMEK TARİFİ

BOUİLLABAISSE MARSEİLLAİSE (Fransa)

Malzemeler
1500 gr. muhtelif balık (levrek veya mercan veya sinagrit veya minekop, dil, kalkan)
2 kahve fincanı rafine yağı
2 adet soğan ince kıyılmış
2 diş sarımsak ince kıyılmış
1 orta boy pırasanın beyazı ince zar biçimi doğranmış
2 orta boy domates kabukları soyulup ince kıyılmış
10 su bardağı balık suyu (2 Lt.)
Az safran
1 tatlı kaşığı tuz
1 çorba kaşığı tereyağı
1 çorba kaşığı un

Hazırlanışı
Lezzet vermesi için temiz bir parça bezin içine 10 adet tane karabiber, bir defneyaprağı dört dal dereotu, Đki adet karanfil, bir çimdik kekik koyup ağzını torba gibi bağlayınız ve muhafaza ediniz. Büyük balıkları fileto olarak, küçük balıkları kemiği ile veya fileto olarak üç parmak eninde kuşbaşı kesiniz. Bir tencereye rafine yağını koyup kızdırıp soğan ve sarımsağı ve pırasayı ilâve edip bir iki dakika orta ateşte kavurup domatesi ilâve ediniz. Đki dakika daha karıştırarak kavurup yukarda beze sardığınız baharatları, tuzu ve balık suyunu ilâve ediniz. Ağır ağır kaynatıp on dakika pişiriniz. Tereyağı ile unu karıştırıp karıştırarak ilâve ediniz. Balıkları ilâve edip ağır ateşte on iki dakika pişiriniz. Üzerine kalın kıyılmış tere otu serpip servis ediniz. Yanında kızartılmış sarımsakla ovulmuş küçük dilim ekmek (Kruton) servis ediniz.
/

GALERİ

  • MİNEKOP
  • MİNEKOP
  • MİNEKOP
  • MİNEKOP
  • MİNEKOP
  • MİNEKOP