SÜBYE

Solungaç solunumu yaparlar. Ağız bölgesinden çıkan 10 adet kolları vardır. İki kolu diğerlerinden daha uzundur. Dinlenme halinde içe çekilmiş olan bu kollarını avlarını yakalamak veya korunmak amacıyla ileri doğru fırlatırlar. Kollarının iç yüzeylerinde çok sayıda vantuz (emeç) bulunur. Vantuzların içleri dişli boynuzsu yapılarla bezenmiştir. Ilıman ve sıcak denizlerin kıyı sularında bol rastlanırlar. Boyları 17 cm ile 17 metre arasında değişen türleri vardır. Çoğu 50-60 cm arasındadır. Türkiye'de Akdeniz kıyılarında avlanırlar. Yırtıcı hayvanlardır. Balık, karides, yengeç ve diğer yumuşakçalarla beslenirler. Bazen balık sürülerine dalar veya ufak mürekkepbalığı kolonilerini takip edip karınlarını doyururlar. Mürekkepbalığı, avına arkasından yaklaşıp omuriliğini ısırarak kopartır ve felç etmek suretiyle öldürür. Bazen her avdan sadece bir ısırık alıp dinlenmeye çekilir. Vantuzlu dokunaçlarıyla avlarını yakalar, kollarıyla da ağıza götürürler.

Mürekkepbalıkları olağanüstü bir beyin, heyecan hissi, hassas bir koku alma duyusu, oburluğa varan bir tat alma duyusu ve çok hassas gözlere sahiptir. İri gözlerinde 70 milyon görme hücresi vardır. Görüş alanları 360 dereceyi bulur. Arkalarını da rahatça görebilirler. Karanlık sularda koku alma duyusuyla avlarını tespit ederler. Sinir sistemleri tarafından kontrol edilen ve kromotofor denen renk değiştirme hücreleriyle her ortama kamufle olurlar. İridosist (?) denen deri hücreler de ışığı yansıtarak renk değiştirmeye yardımcı olurlar.Pusuya yattıklarında kuma gömülerek kendilerini gizlerler
 

TÜKETİM ZAMANI

TÜR / AY OCK ŞUB MART NSN MAY HAZ TEM AĞU EYL EKM KSM ARLK
Sübye                        

YEMEK TARİFİ

SÜBYE KAVURMA

Malzemeler
– 1 kilogram ortaboy sübye,
– 2 tane orta boy sogan
– 2 baş sarımsak
– 2 tane kırmızı biber
– 2 tane yeşil biber
– 3 veya 4 tane defne yaprağı
– 2 çay kaşıgı tane karabiber
– 1.5 çay bardagı zeytinyağı
– 20 adet çeri domates

Hazırlanışı
Öncelikle orta ateşte zeytinyağı ile sübyeleri biraz pişirin, Ardından biberleri, defne yapraklarını ve ögütülmemiş kara biberleri atarak soğan ve biberler kıvama gelinceye kadar arada sırada karıştırarak pişirmeyi sürdürün, Pişmesine çok az kala domatesleri yarım yarım keserek ekleyin.
/

GALERİ

  • SÜBYE
  • SÜBYE
  • SÜBYE
  • SÜBYE
  • SÜBYE
  • SÜBYE