GÜMÜŞ

Vücut yanlardan hafif yassılaşmış, ince uzun bir şekildedir. Baş uzunluğu vücut yüksekliğine eşittir. Ağız büyük, hafif yukarıya doğru uç durumludur. Yanaklar ve solungaç kapaklarının üzeri pullarla kaplıdır. Vücut iri yuvarlak pullarla örtülüdür. Çenelerde, damak üzerinde kıl şeklinde ince dişler mevcuttur. Yan çizgi bulunmaz. Göğüs yüzgeçlerinin serbest ucu karın yüzgeçlerine kadar uzanır. Rengi parlak beyaz, sırtı zeytini yeşil, yan taraflarının alt yarısı gümüşi beyaz, üst yarısı grimsi sarıdır. Küçük sahil formu olup, sıcak deniz ve deniz bağlantılı göllerde yaşar. Deri ve pulları şeffaf olduğu için ışığa tutulduklarında sindirim organları görülebilir.

ÜREME DÖNEMİ : Üreme periyodu Nisan’dan Temmuz’a kadar sürmektedir. Bu mevsimde, kışladıkları ve nisbeten açık, derin sulardan sahillere yaklaşarak büyük gruplar halinde üremelerini sürdürürler. Bir yaşında eşeysel olgunluğa ulaşırlar. Yumurtalarını zemini kumlu-çakıllı ve bitki örtüsü bol olan sığ sahil sularına bırakırlar. Olgun bir dişi balık 2 mm çapında 600 kadar yumurta verebilir. Yumurtalar yağ damlası ihtiva eder ve tutunma iplikleriyle bitki gövdelerine yapışırlar, yani yumurtası demersaldir. Burada çevresel koşullara bağlı olarak, 8-10 gün süren kuluçka devresinden sonra, yumurtadan çıkan larvalar, pelajik olarak yaşarlar ve hayvansal planktonik organizmalarla beslenirler.

TÜKETİM ZAMANI

AV YASAĞI:
Đç sularda Atherina boyeri Đl Müdürlüklerince belirlenecek alanlarda, Bakanlıktan izin alınması şartıyla, ığrıp ve manyat ağları ile gümüş balığı (Atherina boyeri) avcılığı donem boyunca serbesttir. Avlanan ürünler icin il veya ilce müdürlüklerinden "Mense Belgesi"nin alınması zorunludur.

TÜR / AY OCK ŞUB MART NSN MAY HAZ TEM AĞU EYL EKM KSM ARLK
Gümüş                        

TÜKETİM ŞEKLİ: Özellikle tavası güzel olur.

YEMEK TARİFİ

GÜMÜŞ BALIĞI IZGARA

Hamur Malzemeleri
1 kg gümüş balığı

Sosu:
4 çorba kaşığı elma sirkesi
4 çorba kaşığı zeytinyağı
2 çorba kaşığı domates salçası
1 diş sarımsak (dövülmüş)
1 çorba kaşığı taze soğan (ince kıyılmış)
1 tatlı kaşığı tuz
1 kahve kaşığı karabiber

Hazırlanışı
Bütün sos malzemesini büyük bir kâseye koyup karıştırınız. Gümüş balıklarını içine batırarak her taraflarını sosa buladıktan sonra, kâseyi 4 saat bir kenarda bekletiniz. Önce ızgaranızı iyice kızdırınız. Gümüş balıklarını ve sosunu ızgaraya sığacak bir tepsiye boşaltıp balıkları düzgün biçimde yayınız. Tepsiyi ızgaraya yerleştirip balıkları 3 dakika, üstlerine sık sık sosundan dökerek pişiriniz. Kaşıkla balıkları çevirip, üstlerine gene sosundan dökerek 5 dakika, renkleri hafif pembeleşene kadar pişiriniz. Tepsiyi ızgaradan alıp, gümüş balıklarını delikli kepçeyle, ısıtılmış bir servis tabağına çıkarınız. Üstlerine biraz sos gezdirip, kalan sosu sosluğa boşaltarak yanında servis ediniz.
/

GALERİ

  • GÜMÜŞ
  • GÜMÜŞ
  • GÜMÜŞ
  • GÜMÜŞ
  • GÜMÜŞ
  • GÜMÜŞ
  • GÜMÜŞ
  • GÜMÜŞ
  • GÜMÜŞ
  • GÜMÜŞ

DİĞER İSİMLERİ